Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ w Lublinie jak co roku czynnie włącza się w wydarzenia związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych i współorganizuje bieg "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", edycja 2016 w Kazimierzu Dolnym. Serdecznie zapraszamy!

Program:

Kazimierz Dolny dzień 28 lutego 2016 r. 
. Marszobieg na dystansie 1963 m, limit czasu: 35 minut (opis trasy)
. Bieg główny na dystansie 5000 m, limit czasu: 50 minut.  (opis trasy)

Plan imprezy:

9:00 - rozpoczęcie pracy biura zwodów

12:00 - uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Kazimierzu Dolnym 

12:50 - zbiórka uczestników biegu honorowego na dystansie 1963 m oraz przejście uczestników na start marszobiegu umiejscowiony na rynku głównym w Kazimierzu Dolnym 

13:00 - start marszobiegu honorowego na dystansie 1963 m.

13:40 - zakończenie marszobiegu honorowego

13:50 - zbiórka uczestników biegu głównego na dystansie 5000 m oraz przejście uczestników na start biegu umiejscowiony na rynku głównym w Kazimierzu Dolnym wg trasy przedstawionej na załączniku

14:00 - rozpoczęcie biegu głównego na dystansie 5000 m. 

14.50 - zakończenie biegu głównego.

15:00 - zakończenie imprezy

 

O inicjatywie: 

Wychodząc naprzeciw szczytnej inicjatywie Fundacji Wolność i Demokracja, która po raz czwarty realizuje projekt biegów pod szyldem "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", jako wspólnota parafialna postanowiliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu. Ideą tego biegowo-edukacyjnego projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Mieszkańcy Kazimierza Dolnego i okolicznym miejscowości nie pozostawali bierni w tym trudnym czasie i wykazywali się patriotyczna postawą i przykładnym działaniem.

Pragniemy w szczególności zaznaczyć, że udało się nam pozyskać honorowy patronat, nad organizowaną przez nas w Kazimierzu Dolnym imprezą, dwóch bohaterów z tamtych lat, tj.: kpt. Zbigniewa Matysiaka oraz por. Wiesława Jeżewskiego. 

Mamy zapewnienie i liczymy na to bardzo, że w dniu 28 lutego 2016 r. każdy z nas będzie mógł osobiście poznać i porozmawiać, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tymi bohaterami. 

KPT. ZBIGNIEW MATYSIAK, UR. 26.03.1926 R. W LUBLINIE, PS. "KOWBOJ", "DYM".

W czasie okupacji Zbigniew Matysiak należał do tajnej sekcji bokserskiej, prowadzonej przez Stanisława Zalewskiego na ulicy Dolnej Panny Marii. Od 1943 r. członek lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej. Żołnierz AK - WiN. W 1945 roku trafia do oddziału "Romana", kompanii "Jurand", formacji należących do zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Służy w stopniu kaprala.

Aresztowany i skazany przez sąd wojskowy. Od kwietnia 1946 r. do maja 1947 r. więziony przez UB na Zamku w Lublinie, a następnie w więzieniu w Sieradzu i Mokotowie. 

Czynnie uprawiał kolarstwo i sporty motorowe - brał udział w wyścigach motocyklowych. Odnosił sukcesy w tych dyscyplinach na szczeblu regionalnym i krajowy. Członek silnej w ówczesnych latach grupy wyścigowej ze Świdnika. Właśnie ze świdnicką grupą aż 10 razy wywalczył tytuł mistrza Polski w rajdach motocyklowych. Ponadto był miłośnikiem boksu i narciarstwa. 

POR. WIESŁAW JEŻEWSKI UR. 9.11.1930 R. W KAZIMIERZU DOLNYM, PS. "SŁAW"

Łącznik oddziałów AK, samoobrony AK i WiN. Szeregowy w plutonie Zygmunta Libery ps. "Babinicz". Następnie służył w formacji cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". W 1946 r. aresztowany przez UB i więziony w Puławach. 

Oddaj hołd i część Żołnierzom Wyklętym.
WEŹ UDZIAŁ W BIEGU


Patronat osobowy nad biegiem objęli:
. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Artur Soboń,
. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sylwester Tułajew
. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  Jakub Kulesza
. Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny Andrzej Pisula

Patronaty organizacyjne:
. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego
. Fundacja Niepodległości 
. Marsz Niepodległości 

Współorganizator biegu:
TOWARZYSTWO GIMNASTYCZNE "SOKÓŁ" W LUBLINIE 

Patronat medialny:
wmeritum.pl,  kierunkiinfo.pl,  prostozmostu.net

 

Więcej o imprezie na stronie http://www.bieg.kazimierz-fara.pl