017strzeleckie040312

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie czynnie włączyło się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.  TG Sokół przy współpracy z KS Snajper zorganizowało I Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych. Zawody odbyły się 4 marca na lubelskiej strzelnicy umiejscowionej przy ul. Gospodarczej 27. Celem turnieju było upamiętnienie niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących najpierw z okupantem niemieckim, a następnie z sowieckim „wyzwolicielem” wspieranym przez komunistycznych kolaborantów. Organizatorzy zawodów poprosili o patronat organizacje kombatanckie i tak rywalizacji strzeleckiej patronowali Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, kombatanci Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Obszaru Wschodniego, środowisko Zaporczyków oraz okręg lubelski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zawody poprzedzone zostały mszą świętą w intencji żołnierzy wyklętych sprawowaną w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. W turnieju wzięło udział około 60 strzelców reprezentujących kilkanaście klubów i stowarzyszeń. Zawody zostały rozegrane w formule open w trzech kategoriach: pistolet sportowy, pistolet pneumatyczny oraz karabin pneumatyczny. Uczestnicy strzelań z obu pistoletów zostali sklasyfikowani w klasyfikacji łącznej.  Rangę rywalizacji podkreślał fakt, iż była to impreza wpisana do kalendarza zawodów Lubelskiego Związku Strzelectwa Sportowego, a jej sędzią był prof. Grzegorz Gładyszewski sędzia klasy międzynarodowej i członek kolegium sędziów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.  ​

Organizatorzy postanowili wyróżnić zawodników zajmujących miejsca od pierwszego do szóstego i tak w kategorii karabin pneumatyczny zwyciężyła Kinga Świderska reprezentująca klub Znicz z Międzyrzeca Podlaskiego, drugie miejsce zajął jej klubowy kolega Jacek Kosior, miejsca od trzeciego do piątego zajęli strzelcy lubelskiego KS Snajper, kolejno Michał Wójcik, Patryk Ciesielka, Gabriel Rudzki (będący jednocześnie członkiem Sokoła), zaś listę laureatów tej kategorii zamknął zawodnik chełmskiego MKS Dragon Adrian Dudek. Rywalizację w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego zwyciężył Mirosław Majewski z MKS Dragon, drugie miejsce zajął Dariusz Wójcik z KS Snajper, trzecie i czwarte miejsce zajęli również zawodnicy Snajpera: Michał Sulczyński i Karol Krzysiak, piąte miejsce zajął kolejny reprezentant chełmskiego MKS Dragon Seweryn Jezierski, zaś listę nagrodzonych zawodników w tej kategorii zamknął zawodnik lubelskiego KS „10” LOK Tadeusz Gałecki. Dwa pierwsze miejsca w kategorii pistolet sportowy zajęli ci sami zawodnicy, którzy tryumfowali w strzelaniach z pistoletu pneumatycznego, podobnie na pierwszym miejscu był Mirosław Majewski, a drugie miejsce zajął Dariusz Wójcik, trzecim strzelcem w tej kategorii był Andrzej Nakonieczny z KS Snajper, na czwartym miejscu uplasował się Romuald Witamborski reprezentujący lubelskie PTS Spartakus, na piątym Michał Sulczyński, zaś na szóstym Tadeusz Gałecki. Lista pierwszych trzech laureatów dwuboju była identyczna jak w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, kolejno: Mirosław Majewski, Dariusz Wójcik, Michał Sulczyński, czwartym zawodnikiem w kategorii łączonej był Tadeusz Gałecki, piąte miejsce zajął Dariusz Jezierski z MKS Dragon, zaś stawkę laureatów zamknął Grzegorz Pszeniczka zawodnik świdnickiego klubu Świt.

012strzeleckie040312


Na zwycięzców czekał szereg cennych nagród: aparat fotograficzny, torby sportowe, puchary i medale, jednak w zamyśle organizatorów najważniejszymi nagrodami był pozycje związane z bohaterami turnieju – żołnierzami podziemia antykomunistycznego. Zwycięzcy zawodów otrzymali m.in. reprint książki „W marszu i boju” pierwotnie wydanej przez Brygadę Świętokrzyską NSZ w 1947, sześciotomową pracę p. Ewy Kurek poświęconą Zaporczykom, komplety filmów „Z archiwum IPN”, wywiad rzekę z cichociemnym Marianem Gołębiewskim, a także koszulki, smycze i wpinki z nadrukami związanymi z NSZ i WiN.

​Głównym i najważniejszym momentem zawodów była ceremonia wręczenia nagród, bowiem wręczającymi byli żołnierze NSZ i WiN. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych reprezentował jak zwykle pełen werwy i humoru honorowy prezes dr Bohdan Szucki ps. „Artur”, który w sposób niezwykle sympatyczny wręczał trofea zwycięzcom, a w swej przemowie mówiąc o strzelectwie wyszedł o jego prapoczątków – czyli miotania kamieni, a zakończył słowami o tym, że trzeba być gotowym do obrony ojczyzny. Drugim wręczającym nagrody był Wojciech Bojarczuk członek Zarządu Głównego organizacji kombatanckiej Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który w krótkiej przemowie opowiadał młodzieży o szykanach jakiego go spotykały w trakcie powojennych prób ukończenia edukacji.

​Przed ogłoszeniem wyników zawodów miało też miejsce niezwykłe wydarzenie, otóż prezes Szucki oddał dwa strzały trafiając dwie siódemki, pierwszy strzał padł ze sportowej repliki karabinu Mauser, kaliber 5,6 zaś drugi już z broni kaliber 12,7. Tarcza z tego strzelania opatrzona dedykacją dla Sokoła trafiła do naszego archiwum. Można śmiało powiedzieć, że dla samej tej sceny warto było podjąć trud organizacji turnieju.

autograf Bohdana "Artura" Szuckiego dla Sokoła


I Ogólnopolskie Zawody o Puchar Żołnierzy Wyklętych można uznać za bardzo udane, ponieważ cel jaki sobie postawili organizatorzy został osiągnięty, a było nim uhonorowanie walki prowadzonej przez niezłomnych żołnierzy opierających się dwom okupantom i propagowanie wiedzy o ich trudzie i bohaterstwie. Wielu młodych zawodników dopiero przy okazji tego turnieju po zetknięciu się z żywą historią w osobach kombatantów dowiedziała się kim byli ci których określa się mianem „Żołnierzy Wyklętych”. Zwycięzca zawodów Mirosław Majewski w wypowiedzi dla Radia Lublin powiedział, że nie były to zwykłe zawody.

 

002strzeleckie040312

 

​Na koniec trzeba podkreślić, że  I Ogólnopolskie Zawody o Puchar Żołnierzy Wyklętych nie zostały by zorganizowane z takim rozmachem gdyby nie wsparcie osób i instytucji angażujących się w ich przygotowanie. Szczególne podziękowania należą się Fundacji Niepodległości w osobach prezesa Przemysława Omieczyńskiego, p. Piotra Gawryszczaka i p. Macieja Szymczaka, p. prof. Piotrowi Pogonowskiemu, p. Adamowi Brońskiemu, prezesowi MPK Lublin p. Tomaszowi Fularze, przewodniczącemu Rady Miasta p. Piotrowi Kowalczykowi, marszałkowi województwa lubelskiego p. Krzysztofowi Hetmanowi, wojewodzie lubelskiemu p. Jolancie Szołno-Koguc, radnemu p. Marcinowi Nowakowi, dyrektorowi oddziału lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej p. Marcinowi Krzysztofikowi, Sławomirowi Brudnemu z wydawnictwa WarBook, p. Annie Gozdalskiej. Patronat  nad zawodami przyjął również prezydent Lublina p. Krzysztof Żuk, który przekazał na nagrody pięć książek. Podziękowania należą się też niezwykle pomocnym działaczom Lubelskiego Związku Strzelectwa Sportowego z p. prezes Sylwią Konc na czele wraz z p. prof. Grzegorzem Gładyszewskiem, p. Tadeuszem Mostowcem, p. Michałem Szczyrkiem i p. Andrzejem Abramowiczem. Osobne podziękowania składamy p. Izabeli Tomasiewicz, która zapewniła oprawę graficzną oraz obsługę fotoreporterską zawodów.

​Już dziś zapraszamy wszystkich w 2013 roku na II Ogólnopolskie Zawody o Puchar Żołnierzy Wyklętych.


Galeria zdjęć z zawodów (170 zdjęć)