36koncert10142011mW piątek 14 października w Domu Akcji Katolickiej przy parafii Świętej Rodziny w Lublinie miał miejsce koncert Andrzeja Kołakowskiego i Antoniego Kamińskiego – pieśniarzy śpiewających o Bogu i Polsce.

 

Koncert zorganizowało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie przy współpracy Krucjaty – Młodzi w życiu publicznym w ramach akcji Nie wstydzę się Jezusa. Patronem medialnym przedsięwzięcia był portal Rebelya.pl. Jako pierwszy wstąpił Antoni Kamiński, czternastoletni wrocławianin, który już od czterech lat uczestniczy w letnich obozach lubelskiego Sokoła, gdzie dał się poznać jako obiecujący wykonawca patriotycznej poezji śpiewanej. Antek swój koncert rozpoczął interpretacją wiersza K.K. Baczyńskiego „Pocałunek”, wśród repertuaru młodego wrocławianina na szczególną uwagę zasługuje przerobione przez młodego twórcę „Polowanie z helikopterów” Włodzimierza Wysockiego. Można rzec, iż Antek Kamiński mentalnie spolszczył rosyjski wiersz. Refren, który w oryginale mówił, że już „nie będziemy wolnymi wilkami” tu wybrzmiał frazą „to będziemy wolnymi wilkami”.W tej relacji warto jeszcze wspomnieć – zwłaszcza w związku z palikocianą, powyborczą rzeczywistością na piosenkę napisaną specjalnie dla obrońców krzyża we wrocławskim gimnazjum. Niejako klamrą spinającą całość ponad półgodzinnego recitalu Antoniego Kamińskiego było żywiołowe wykonanie „Pieśni Konfederatów Barskich”.

06koncert10142011m
 08koncert10142011m
 13koncert10142011m
 22koncert10142011m

 

W przerwie między koncertami Paweł Ozdoba z Krucjaty - Młodzi w życiu publicznym przedstawił ideę akcji "Nie wstydzę się Jezusa", której celem jest nauczenie odważnego świadczenia o wierze, symbolem akcji jest brelok, z Krzyżem i inskrypcją będą cytatem z Ewangelii wg św. Mateusza: „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem”. Następnie na scenie pojawił się Andrzej Kołakowski – bard, poeta i pedagog, kawaler orderu Polonia Restituta, który w utworach swego autorstwa czy inspirowanych poezją innych twórców śpiewa o obecności Boga w życiu, odnosi się do otaczającej nas rzeczywistości. Jednym z głównych tematów twórczości gdańskiego barda są bohaterowie tzw. II konspiracji, czyli żołnierze podziemia antykomunistycznego. I ta tematyka była obecna w czwartym już lubelskim koncercie Andrzeja Kołakowskiego zorganizowanym przez TG Sokół.

27koncert10142011m
 35koncert10142011m
 38koncert10142011m
 41koncert10142011m

 

Występy A. Kołakowskiego to nie tylko śpiew, ale też poprzedzające utwory gawędy przedstawiające tło wyśpiewywanych treści. W trakcie koncertu Andrzej Kołakowski wykonał utwory znane z płyt „Kontrrewolucja” i „Oskarżeni o wierność”. Ponad stu trzydziestu widzów wysłuchało m in. „Epitafium dla majora Ognia”, „Niewolnictwo” do tekstu Zdzisława Brońskiego, sławnego „Uskoka”, „Ballady o moim Jezusie”. Jako że tekst pisany nie odda atmosfery koncertu zapraszamy już teraz do obejrzenia jego fragmentów, a niebawem zamieścimy na naszej stronie pełny zapis koncertu.

 

          

 

        

 

 

Na koniec pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla księdza kanonika Ryszarda Juraka, proboszcza parafii pw. Świętej Rodziny, bez którego przychylności ów koncert nie doszedłby do skutku. Dziękujemy również SKCh im. ks. Piotra Skargi, któremu zawdzięczamy fakt, że koncert obył się bez biletów wstępu.

 

48koncert10142011m