Piotr Mazur, sekretarz Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Lublinie komentuje wydarzenia związane z próbami pokazywania w miejskich instytucjach kultury pseudosztuki "Golgota Picnic". Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo kanału Niezależnego Dziennika Internetowego Lublin.com.pl.

 

 

 


 

Historia akcji protestacyjnej: 

Gość Niedzielny informuje o tym, że wspólnymi siłami udało nam się zablokować bluźnierczy spektakl:
http://gosc.pl/doc/2065102.Lublin-Odwolano-pokaz-Golgota-Picnic 
Poniżej publikujemy nasze stanowisko jakie przekazaliśmy prezydentowi Lublina:

 

Lublin 25.06.2014

Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk

W 27.06.br (piątek) o godz. 21.00 w Centrum Kultury w Lublinie ma odbyć sięprojekcja „Golgota Picnic”.
Informacja na stronie Centrum Kultury
http://ck.lublin.pl/pl/wydarzenia/konfrontator-iii-golgota-picnic/

Informacja w Gazecie Wyborczej
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,16209147,_Golgote_Picnic__zobaczymy_w_Lublinie__Bilety_bezplatne.html
http://wyborcza.pl/1,75475,16205772,Malta_nie_chce___Golgote_Picnic__pokaza_inne_miasta_.html

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w specjalnym liście zaprotestował przeciw wystawieniu „Golgota Picnic” podczas Festiwalu Malta w Poznaniu. Abp Stanisław Gądecki napisał m.in.:

„Mamy do czynienia nie tylko z obrazą uczuć religijnych, o czym mówi nasza Konstytucja, ale również z prowokowaniem do wystąpień doprowadzających do desperacji ludzi, którzy nie widzą innej możliwości położenia kresu poniżaniu ich i kpieniu z tego, co dla nich jest największą wartością i świętością. (…) Przewidziany w programie Festiwalu spektakl ’Golgota Picnic’ odbierany jest powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością. (…) Przedstawienie to w opinii wielu osób jest wyjątkowo ordynarnym przedsięwzięciem. Ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego”.

Abp Gądecki przypomniał też, że w Polsce – zgodnie z polskim kodeksem karnym: „kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Źródło:http://naszdziennik.pl/wp/82312,bluznierstwo-i-prowokacja.html

W wyniku protestów odwołano spektakl w Poznaniu. W to miejsce reżyser udostępnił zainteresowanym placówkom w Polsce filmową rejestrację „Golgoty Picnic”. Lubelskie Centrum Kultury – utrzymywane z naszych podatków – chce skorzystać z tej „oferty”.

Szanowny Panie Prezydencie! Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie stanowczo protestuje przeciwko projekcji bluźnierczego spektaklu w naszym mieście. Bulwersującym jest fakt, że owa projekcja ma mieć miejsce w Centrum Kultury – placówce budżetowej Miasta Lublina. Można śmiało powiedzieć że jeśli reprezentujący właściciela prezydent miast nie zablokuje owego przedsięwzięcia to będzie współwinnym przestępstwa o którym wspominamy cytując metropolitę poznańskiego. Ewentualny brak reakcji Pana Prezydenta będzie tym bardziej szokujący, z racji iż wedle naszej wiedzy uważa się Pan za praktykującego katolika. Będzie dla nas bardzo nie zrozumiałym, gdy ktoś przyjmujący sakramenty nie zablokuje tego bluźnierczego przedsięwzięcia. Jednocześnie mając nadzieję, że podległe Panu służby zaplanowały ów pokaz bez Pana wiedzy wzywamy do zdymisjonowania dyrektora Centrum Kultury. Mamy też nadzieję że Pan Prezydent zareaguje w sposób właściwy, brak reakcji będzie świadczył o tym, że nie jest Pan godny sprawowania urzędu Prezydenta Miasta Lublina, więc mimo iż Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie nie jest stroną w sporach politycznych i w jesiennych wyborach samorządowych nie będziemy rekomendować konkretnych kandydatów na urząd prezydenta miasta, to na pewno zaangażujemy się w kampanię informacyjną, mówiącą kto ze względów moralnych nie zasługuje na sprawowanie tego urzędu.